2014/08/05

Japonya'nın Ürkütücü Şehir Efsaneleri

İyi geceler millet. Yine amaçsızca sayfalarda geziniyordum ki dikkatimi bir yazı çekti. Ben de çevirmek istedim. Japonya'daki şehir efsanelerinden bahsediyor. Şehir efsanesi deyince aklıma ilk gelen Celty olmuştu. Tabii anime kurgusu o ayrı.
Yazara şimdiden teşekkürler. Bazıları filmlerden tanıdık gelebilir ama diğerleri için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Cidden ürkütücüler.
Kuchisake OnnaKuchisake Onna, Türkçesiyle "Ağzı Yırtık Kadın" 1970'lerin sonlarında Nagasaki'de ortaya çıkmış. Söylenilenlere göre zamanında bir insanmış ve kocası tarafından işkence görmüş. Öldüğünde de kinci bir ruha dönüşmüş.

Söylentiye göre Kuchisake Onna'nın hedefi gece tek başına yürüyen çocuklarmış. Yanlarına yüzünde bir maskeyle yaklaşır ve "Güzel miyim?" diye sorarmış. Eğer karşısındaki "Hayır" derse onu bir makasla öldürürmüş. "Evet" derse yüzündeki maskeyi çıkarıp "Peki ya şimdi?" diye sorarmış. Eğer aldığı cevap "Hayır" olursa karşısındakini makasla ikiye bölermiş. "Evet" olursa da tıpkı kendi ağzı gibi karşısındaki çocuğun ağzını da makasla yırtarmış.

Peki Kuchisake Onna'dan kaçmanın bir yolu yok mu? Elbette. Ona kesin bir cevap vermek yerine "Belki...", "Gibi gibi..." gibi yanıtlar vermek ya da ona soruyla karşılık vermek. Eğer ona "Peki ya ben?" gibi yorum gerektiren bir soru sorarsanız onu düşünmeye sürükler ve bu sırada da kendinize kaçmak için fırsat yaratmış olursunuz.


HitobashiraTürkçesi "İnsan Sütunu" olan Hitobashira tapınak, köprü ve şato gibi yapıların altına gömülen insanların ruhları için kullanılan isimmiş. Söylentiye göre bu tür yapılar inşa edilirken bir insanı tanrılara kurban etmek adına buralara canlı canlı gömüp üzerine bina dikildiğinde kurban edilen insanın ruhunun bu binaları koruduğuna ve binaların doğal afetlerde yıkılmadığına inanılırmış. 

Hikaye milattan sonra 323 yılına, İmparator Nintoku zamanına dayanıyormuş. Zamanında imparator set inşaatının yapımı zamanında insanları oraya gömüp kurban etmekle ilgili bir rüya görmüş, çünkü o zamanlar Kitagawa ve Mamuta ırmakları sürekli taşmaktaymış.


Teke TekeTeke Teke kendisine tren çarpmış ve vücudu ikiye ayrılmış genç bir kadının yahut okullu kızın intikamcı ruhu. Kininin tam olarak kime olduğu belirsiz. Treni kontrol eden kişiye de olabilir, kendisini tren yoluna iten kişiye de (eğer biri ittiyse). Vücudu ikiye ayrıldığı için belden aşağısı yoktur ve tırnaklarıyla kazıyarak hareket eder. Hareket ederken "teke teke" diye ses çıkardığı için böyle bir ada sahipmiş. Elinde makasıyla yürümesine ve ayakları olmamasına rağmen oldukça hızlı hareket edermiş. 


Aka MantoAka Manto, Türkçesiyle "Kırmızı Pelerin" (doğru mu çevirdim acaba?), okul ve halk tuvaletlerinde dolaşan bir ruh. Eğer tuvalete girdiyseniz ve tam işinizi bitirdikten sonra tuvalet kağıdının olmadığını fark ettiyseniz Aka Manto'nun hedefisiniz. Kapınıza dikilir ve kırmızı kağıt mı yoksa mavi kağıt mı diye sorarmış (Matrix'te miyiz? Seçimini iyi yap Neo.) Eğer kırmızı kağıt derseniz parçalara ayrılırsınız. Mavi derseniz de boğazlanarak öldürülürsünüz. "Sarı kağıt" ya da "Beyaz kağıt" deme gibi bir lüksünüz yok. Kaçmanızın tek yolu "İstemiyorum" demek. Böylece Aka Manto kaçmanıza izin verecek.

-- Ama işin sakat tarafı kıçınızda bokla bu maceranın kahramanı olacaksınız.


Tomino'nun CehennemiTomino'nun Cehennemi aynı adlı şiiri hakkında bir efsane. Söylentiye göre bu şiiri yüksek sesle okumamalısınız. Eğer okursanız başınıza bir dizi felaket gelecek. Şiir Yomota Inuhiko tarafından "Hayat Yuvarlanan Bir Taş Gibidir" adlı kitabında yazılmış ve sonrasında bu söylenti ortaya çıkmış. Şiire bir göz atalım isterseniz? Sesli okumayın sakın. 

Tomino'nun Cehennemi

Ablası kan kustu, kız kardeşi alev
Ve sevimli Tomino da cam bilyeler
Tomino cehenneme tek başına düştü
Cehennem karanlığa sarınmıştı, çiçekler dahi açmıyordu hatta
Şu kamçılı kişi Tomino'nun ablası mı
Kamçısının hedefi kim acaba
Vur, vur hiç durmadan
Tanıdık Cehennem tek bir yol
Ona karanlık cehennemde eşlik eder miydin
Altın koyuna, çalı bülbülüne
Deriden cebine ne kadar koydu acaba
Bu tanıdık cehenneme giden yolculuk için
Ormana da ırmağa da geliyor bahar
Hatta karanlık cehennemin ırmağına da 
Kafesteki çalı bülbülü, yük arabasındaki koyun
Sevimli Tomino'nun gözlerindeki yaşlar
Ağla çalı bülbülü, yağmur yağan ormana doğru
Kız kardeşini özlediğini söylüyor
Ağlayan çığlıkları cehennemde yankı yapıyor
Tilki şakayıkları açıyor
Cehennemin yedi dağı ve ırmağını dolaşır
Sevimli Tomino'nun yalnız yolculuğu
Eğer cehennemdelerse getir onları bana
Mezarlardaki iğneleri.
Kırmızı iğneyle işaretlemeyeceğim
Sevimli Tomino'nun hedeflerini


Goshadokuro"Dev İskelet" ya da "Aç İskelet" olarak bilinen Goshadokuro ölen aç insanların ruhu olduğuna inanılırmış ve diğer insanlara kendilerinden on beş kat daha büyük bir iskelet olarak görünürmüş. Bu devasa iskelet insanları yakalayıp kafalarını ısırarak koparır ve kanlarını içermiş.


Boşluktaki KızBoşluktaki Kız adı üzerinde dolapların, pencerelerin ve diğer başka eşyaların boşluklarında saklanır ve onunla göz göze geldiğinizde size saklambaç oynamak isteyip istemediğinizi sorarmış. Eğer bu kızla ikinci defa karşılaşır ve göz göze gelirseniz sizi başka bir aleme sürüklermiş.


Daha fazla araştırıp yazmak isterdim ama uykum geldi. Belki başka bir gönderide.
İyi geceler!! (uyuyabilirseniz tabii)

67 yorum:

 1. Tomino'nun Cehennemi'ni okuduğum bir hikayede geçtiğinden biliyordum.
  Ama yine de benim için en korkutucusu o oldu. Bir de Boşluktaki Kız.
  Korksam da bana göre creepypasta'lardan çok daha az korkutucu geliyorlar. (Creepypasta'lar fazla korkutucu. <.<)

  Bu arada Aka Manto, sanırım Misao'da vardı. Kırmızı bir şey giymiş küçük bir kız idi. o.o

  Yazı için teşekkürler, baya hoşuma gitti. Ellerine sağlık. u.u

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa evet o ufak velet diimi. Kuchisake Onna'nın benzeri de Kowai Onna diye bi filmde vardı. Hep bunlardan esinlenerek filmler yapılmış ama Japonların film çekme teknikleri her zamanki gibi yeterli olamamış. Garezin ve Halka'nın Amerikan versiyonlarını düşününce...

   Sil
  2. A- söylemeyi unuttum şu boşluktaki kızı da Hitori Kakurenbo'da kullanmışlardı. O film güzeldi ama beğenmiştim *-* Sana da tavsiye ederim izlemediysen *-* Bazı yerlerde film monoton ilerliyor ama sonunu çok beğenmiştim XD

   Sil
  3. Bu tür filmlerle pek aram yok ama bir ara izleyebilirim sanırım. <.<
   Öneri için teşekkürler.

   Sil
 2. 9gag'in bir postunda Japon şehir efsanelerini okumuştum ve zaten Kuchisake Onna ve Aka Manto gibilerini Japon işi manga ya da oyunlardan tanıyorum. Aralarından Favorim Boşluktaki Kız - belki kendim de o tür şeyler hayal ettiğim içindir. Bir de Tomino'nun Cehennemi, sesli okursan kötü şeyler olacağı söylentisi yüzünden değil (Gerçi ona da göt yetmiyor ya neyse...), şiirin kendisini ürkütücü buluyorum. Gerçi şiiri ürkütücü bulmamın nedeni de bu olabilir. Eee... Peki. Güzel bir yazı olmuş, Türkçe olarak da böyle bir kaynak bulunması hoş. Hatırlıyorum da şu geleneksel japon bebekleriyle ilgili bir şey de vardı yalnız.

  YanıtlaSil
 3. Not: Korkunç resimler koymadığın için çok sağol! *-*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şiir gerçekten ürkütücü evet. Yani yazarın o şiiri yazarken içinde bulunduğu ruh halini, o anki düşüncelerini ve yaşantısını öğrenmeyi gerçekten çok isterdim. Çünkü sırf millet korksun diye yazılmış bir şeye benzemiyor. Lanetli olduğunu düşündüğümden değil ama böyle yazılmış yazıların bir gücü olduğunu düşünüyorum. *Belki de sadece deliyimdir*
   Okuduğun için teşekkürler *-*

   Sil
  2. Bunlar japan efsanesi olduğu için japonca mı okuycaz

   Sil
 4. bunlar çok korkunç japonların neden korku filmlerinde ün yapmış olmasını yadırgamamak lazım. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha neler var ya bunlar sadece bir kısmı. Adamların kocaman bir batıl inanç yelpazesi var. Mitolojik yaratıkları da bol bol kullanıyorlar filmlerde. Oyuncuları biraz daha yetenekli olabilse daha neler çıkacak ama u.u B-belki de çıkmamalı ya...

   Sil
 5. Kuchisake Onna, Teke Teke, hepsinden acayip tırstım sağol şimdi uyuyamayacağım. :(

  YanıtlaSil
 6. boşluktaki kız hmmmm rape time for kassadin

  YanıtlaSil
 7. Ben siiri arkadasima sesli okudum simdi basima kokrkunc seylermi gelcek? :( :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir koseye kisilip dua etmeye baslasan iyi olur Adsiz.

   Sil
  2. Bende aekadasimla okudum tek basima okuyacak göt yok agdhfjekt. Okuduk iste basimiza gelmeyen kalmadi sende uymussun seytana

   Sil
  3. Yarra yedin Kardeş geçmiş olsun...Ben okudum ve 20 dk sonra merdivenlerden yuvarlandım.

   Sil
  4. Bende deniycem göt yerse

   Sil
 8. şiiri okumadım bile göt yemedi :P

  YanıtlaSil
 9. Şu tomino'nun cehennemini sesli okudik basimiza bir takim olaylar geldi bunlar Kader Kısmet mi yoksa siirin etkisi mi yoksa bilinc altimiz bize oyun mu oynuyor??????????

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne tür olaylar geldi _?

   Sil
  2. Muhtemelen son soylediginin dogru oldugu kanisindayim. Merdiven altindan gecerken yahut kara kedi gordugunde de bunlari yasiyor musun? :)

   Sil
  3. Dediğin gibi bilinçaltı meselesi yoksa gecenin yerısında okurum yani bilinçaltının aktif olmaması gerekiyor

   Sil
 10. okusam ölürmüyüm

  YanıtlaSil
 11. tominonun cehennemi adlı şiir pekte korkunç değil bok gibi bence bu saçmalık
  sesli okumayın ama bunada inanmayın
  inek başı ile hanako-sanıda okumanızı tavsiye ederim
  güzel yazmışlar ama bunlarada benim gibi kimse inanmaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. of ne saçmalıyon
   ben okudum motordan düştüm amg

   Sil
  2. Kaç saattir inek başı'nın hikayesini arıyorum sadece efsane olduğu ve yakıldığı hakkında bilgi yazıyor her sitede bulamıyorum bir türlü linki varsa atabilir mi birisi?

   Sil
 12. ben size bi tane anlıtım:
  yurrtta bir kız varmış . arkadaşları onu boğarak öldürmüşler. oda intikam almak için geceleri 00-05 arası gezinirmiş.orada bulunanları kaçırıp işkence ederek gidiyolarmış

  YanıtlaSil
 13. yine ben adsız japonların olduğu bibi türklerinde efsaneleri var isterseniz bakın buna inanamıyacaksınız mesela anlatayım bir tane kızıl köy diye bir köy varmış burada yaşayan insanlar tek tek ölmeye başlamış ama bunun sebebini kimse bulamamış çünkü bir cadı orayı lanetleyerek ölmüş şimdi bunu okuyanlarıda öldürmeye başlayacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ciddimisin ben okudum :((

   Sil
  2. sen niye ölmedin ozaman yazan arkadaş

   Sil
  3. Zaten bir gün herkez ölücek

   Sil
 14. Açıp açıp okuyorum manyak mıyım neyim. :D

  YanıtlaSil
 15. bakmasaydim iyi olurdu ya bosluktaki kizdan korktum :')

  YanıtlaSil
 16. Şiir çok güzel. Keşke bu tarz şeyler yazabilseydim. o.o
  Biraz tırstım ama yorumları okuyunca ahahagsg
  "okusam ölürmuyum" asgsg
  Güzel ve ilginç bir yazı olmuş. Teşekkürler. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Biraz tırstım ama yorumları okuyunca"
   Hay kuracağım cümleye. Tırstım ama yorumları okuyunca güldüm geçti gibi bir cümle kuracaktım yorumları okuyunca tırstım gibi bir anlam çıkmış. *türkçe özürlüsü olmak*

   Sil
  2. Valla ben tam da senin açıkladığın gibi bi anlam çıkardım o.o Sorun yok o yüzden yanlış anlaşılmadın yanisdfs
   Açıkçası bu yazıyı yazdığıma çok pişmanım ama yine de okuyup beğendiğin için teşekkürler *-*

   Sil
 17. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 18. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 19. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 20. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 22. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 23. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 24. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 25. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 26. Allahtan gündüz okudum :) Ne tuhaf şeyler bunlar böyle ama insan ister istemez ürperiyor :)

  YanıtlaSil
 27. Şiiri sesli okuyunca ne oluyo jdjfjf

  YanıtlaSil
 28. şiiri sesli okudum gebericek miyim :D ayrıca cidden korkunç değiller ^^

  YanıtlaSil
 29. iyide beyaz deme lüksümüz var siyahta diyebiliriz çünkü siyah ve beyaz bir renk değil burdada aka manto buga giriyor o sürede kaçabiliyoruz kfjdsl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaçmazsak siyah veya beyaz kağıdı verir heralde

   Sil
  2. Hahahaha bu çok iyiydifsdgs Şu ana kadar bu yazı altında gördüğüm en güzel yorumdu teşekkür ederim :D
   Şöyle bir bakıldığında zaten bazılarının nasıl uydurulmuş olduğu ve ağızdan ağıza dolaşan hurafelerden ibaret olduğu bariz değil mi... Hayaleti sorularla düşünmeye itmek falan... ppft

   Sil
  3. ben teşekkür ederim ben bunlardan kurtulma yolunu bulup bunlar hakkında dalgasına hikaye yazıcam kısaca dalga geçicem ama burda söylenen kaçma yöntemiyle değil mesala ben güzel miyim deyince kızın resmini çekip telefonu gösterip peki ya bu güzel mi deyince çok iyi olur sdfsd

   Sil
 30. Şiiri okuduktan sonra kız arkadaşımla birliktelik yaşayamadım bi daha

  YanıtlaSil
 31. .-. boşluktaki kızdan korktum lan
  valla sağol ağzı yırtık kız ı daha detaylı biliyorum :)

  YanıtlaSil
 32. em.. peki boşluktaki kızla karşılaşıp (ALLAH korusun ) evt dersek ne olur hyr desek ne olur ?

  YanıtlaSil
 33. em.. peki boşluktaki kızla karşılaşıp (ALLAH korusun ) evt dersek ne olur hyr desek ne olur ?

  YanıtlaSil
 34. Olum adamlar hayaleti bile filozof lan eti butu bırakıp cevap düşünüyor

  YanıtlaSil

Tasarım: Zuri