2018/02/26

Oyun Tanıtım / Yorum : YUME NIKKI -DREAM DIARY-

Başlamadan Önce...
Herkese merhaba!
Şu bir iki gündür buraları oyun yazısıyla doldurduğumun farkındayım fakat siz de hak vereceksinizdir ki bu insan bütün gün hayatındaki boşluğun ve kendi varlığının anlamını sorgulamak yerine bu boşluğu oyun oynayarak ve buralara saçmalayarak doldurmanın ruh sağlığı için daha faydalı olduğunu düşünmekte.
Daha fazla gevezelik etmeden tanıtacağım oyun hakkında konuşmak istiyorum. Bu sayfanın uzun zamandır takipçisi olanlar senelerdir benim Yume Nikki'nin nasıl hayranı olduğumu ve kendimi oyunun ana karakterine nasıl benzettiğimi bilirler. Bu yazıyı yazarken kişisel yorumlarımı ve hayranlıklarımı mümkün olduğunca "Kişisel Düşüncelerim" kısmına bırakmaya gayret göstereceğim ama olur da farkında olmadan diğer kısımlarda bu çeşit yorumlar görürseniz kusura bakmayınız.

Tanıtım VideosuTanıtım
YUME NIKKI -DREAM DIARY-, 23 Şubat 2018 tarihinde Kadokawa ve Agm Playism ortaklığıyla çıkarılmış bir psikolojik korku oyunu. Oyun, 2004 yılında çıkan Yume Nikki adlı kült oyunun yeniden yapılmış hali değil, oyundaki elementlere, olaylara ve tasarımlara saygı duyularak, fazla değişikliğe gidilmeden kurgulanmış, oyunun devamı niteliğinde yapılmıştır.

Hikaye
Orijinal Oyun: Madotsuki odasından çıkmayı reddeden ve rüyalarını günlüğüne yazan hikikomori bir genç kızdır. Gördüğü rüyaları günlüğüne yazdıkça rüyalarındaki dünyaya daha çok çekilen Madotsuki için gerçek ve rüya arasındaki çizgi giderek daha da görünmez hale gelir ve sonunda buna bir çözüm yolu bulur.

Yume Nikki -Dream Diary-: Oyun ilk oyunda Madotsuki'nin bulduğu çözümün de bir rüya olduğunun anlaşılması ve Madotsuki'nin yatağında uyanmasıyla başlar. Günlüğünün sayfaları tamamen boştur ve Madotsuki yine gördüklerini günlüğüne yazmak için rüyalar alemine dalar. Fakat bu sefer kendini çok daha farklı dünyalarda bulur. Acaba korkularını yenip kendini bu dünyadan kurtarmanın yolunu bulabilecek midir?

Not: Oyunun yatratıcısı Kikiyama, Yume Nikki'yi ilk çıkarttığında oyunun sadece bu garip dünyanın içinde gezip içindeki elementlerle etkileşimde bulunabilmek, onları bu rüya dünyasının içinde farklı yerlerde denemek dışında başka bi anlamı olmadığını belirtmiş olsa da fanlar oyundaki öğelere dayanarak bir takım teorilerde bulunmuşlardır. Yume Nikki -Dream Diary- de oyun yapımcılarının hayal gücüne ve teorilerine dayalı kurulmuş bir oyundur.


Karakterler
Madotsuki
Tahminen orta okul çağında içine kapanık bir genç kız. Odasından çıkmaz ve rüyalarında gördüğü dünyayı günlüğünün sayfalarına aktarır. Oyundaki ipuçlarından anlaşıldığı üzere fazla arkadaşı yoktur, hoşlanılmayan bir tiptir ve ailesel (özellikle annesiyle ilgili) problemler yaşamaktadır.

Dikkate Değer Karakterler 

Poniko
Pembe bir okyanusun ortasında karlar ve renkli konilerle çevrili bir alanda yaşayan sarışın bir kız. Odasına girdiğinde yerinen kalkmaz ve soğuk bir şekilde Madotsuki'ye bakar. Masasında yazdığı defterine (muhtemelen bir günlük) bakılmasına izin vermez. Odasının lambasıyla fazla oynandığında Uboa denen bir karabasana dönüşür ve rüyayı kabusa sürükleyip Madotsuki'nin uyanmasına sebep olur.
Teorilere göre Poniko Madotsuki'nin sevdiği fakat karşılık alamadığı bir arkadaşıdır. Rakibi olduğunu, Madotsuki'nin yüzüne karşı gülüp arkasından dedikodusunu yapan popüler kızlardan olduğunu iddia eden de vardır.Shitai-san
İsminden de anlaşılacağı üzere bir cesettir. Etrafı ağaçlarla çevrili bir yolun ortasında, trafik konilerinin arasında yatar. Önceki oyunda Madotsuki'nin kazada ölen bir yakını olduğu iddia edilse de yeni oyunda Madotsuki'nin yolun ortasında oturan dişi bir yaratığı karnından bıçaklamasıyla Shitai-san'ı gördüğü için Shitai'nin Madotsuki'nin ölen kardeşi olduğu düşünülmekte.

Monoko
MonoeMonoko/Monoe Kardeşler
Monoko ve Monoe oyunun değişik bölgelerinde bulunurlar ve ikisi de Madotsuki'ye karşı oldukça saldırgan tavırlar sergilerler. Teoriler ikisinin de okulda zorbalığa maruz kaldığı yönünde.Denizanası
Deniz anaları Yume Nikki -Dream Diary-'de önemli rol oynuyor. Bir önceki oyunda Madotsuki'yi bir rüyadan bir başka rüyaya taşıyıp amaçları anlaşılamamış olsa da bu oyunda rüyanın sonuna gelindiğini gösteren sevimli yaratıklar olarak gösteriliyor.Toriningen
Toriningen'ler, Türkçesiyle Kuş İnsanlar, Madotsuki'nin rüya alemindeki en saldırgan yaratıklardan biri. Önceki oyunda zararsız olanlarına rastlanabilirken yeni oyunda bir tanesi hariç hepsi saldırgan tavır sergilemekte ve Madotsuki'yi kovalamaktadır.
Kyuukyuu-kun
Kyuukyuu çıkardığı sesten dolayı bu ismi almış, Madotsuki'nin rüyalarında yer alan bir yaratıktır. Yeni oyunda tıpkı bir öncekindeki gibi dokunulduğunda hiçbir tepki vermeden merdiven korkuluğunu silmeye devam eder. Ancak oyun içinde ilk karşılaşıldığında Kyuukyuu'nun çıkardığı sesin hızlandığı fark edilmektedir. Bu da bu sevimli gibi görünen yaratığın arkasında farklı anlamlar yattığı fikrini doğuruyor.Seccom Masada-sensei
Oyunun popüler karakterlerinden biri olan Seccom Masada, gidiş yolu değişmiş olsa da her zamanki gibi beyaz uzay gemisinde piyano çalarken görülüyor. Teoriye göre Masada-sensei Madotsuki'nin müzik öğretmenidir ve aralarında oldukça derin bir bağ vardır. Kimileri bunu Madotsuki'nin ailesinden sevgi görmediği için Masada'yı ailesi olarak gördüğü yönündeyken kimisi de aralarındaki yakınlığı öğretmen-öğrenci ilişkisinden öte olarak görmekte.
Oynanış Şekli
Oyun ilk oyundan farklı olarak üç boyutlu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun kimi yerlerde üç boyutlu olarak oynanabilse de kimi yerlerde platform oyununa dönüşüyor.
Eski oyunda 24 efekti bitirdikten sonra tüm bu efektlerin kapıların ortasında bırakılıp uyanılması bekleniyordu. Yeni oyunda ise efektler çok daha az, dünyalar içinde bir takım eşyaların biriktirilip bilmecelerin çözülmesi üzerine odaklı. Bunun yanında günlük sayfalarının biriktirilmesi de ayrı bir önem taşıyor.
Ayrıca ilk oyundan farklı olarak yine tanıdık öğelerle süslü farklı dünyalar görüyoruz. Bu da oyuna bilinmezlik ve heyecan katıyor.
Ve son olarak ilk oyundaki konsol oyunumuz NASU, Super NASU ismiyle çok daha eğlenceli bir şekilde yeniden karşımıza çıkıyor. Oyun içinde bulduğumuz bir başka oyun kartuşunda da ana karakteri yine Madotsuki olan bir Ao Oni oyunu oynamak mümkün.

Gökyüzü Bahçesi
Pembe Deniz


Kyuukyuu-kun
...

Ses/Müzik
Oyunun orijinal müzikleri yeniden düzenlenilerek tekrar kullanılmış. Oyun içindeki sesler (özellikle Toriningen'lerin korkunç çığlıkları) de ürkütücü şekilde güzel.

Sonlar
Oyunun biri gizli iki sonu var. İkinci gizli sonu ancak oyunu bir kere bitirdikten sonra getirebiliyorsunuz. Yine ilk oyunda olduğu gibi bu oyunda da sonlar tartışmaya, teori üretmeye açık.

Kişisel Düşünceler
 • Oyunun çıkmasını uzun süredir bekliyordum ve güzel olacağından emindim. Ve birkaç prüz dışında düşündüğüm gibi de oldu. Oyun görseller olsun, olayları yansıtma açısı olsun, müzikleri olsun bir harika. İnsan oynarken nostaljinin kucağına düşüyor ve rüyaların içinde kaybolup gidiyor. Yıllardır piksellerle gördüğümüz dünyayı bir de bu şekilde görmek gerçekten güzel bir duygu. Fakat oyunun aceleye getirilmiş olduğunu düşünüyorum.
 • Öncelikle oyunda çok ama çok fazla sorun var. Bazı yerler oynanamıyor, kimi zaman oyun kendini kapatıyor, kimi zaman hata veriyor... Biraz daha geç çıkarıp bu sorunlar üzerine odaklanılabilirdi diye düşünüyorum. Bunun yanında oyun fazla kısaydı. Efektlerin hepsinin olmaması benim için büyük bir hayal kırıklığıydı. Efektlerin eksikliği Yume Nikki'nin orijinalliğini zedeleyen şeylerden biriydi bana göre. Bunun yanında flüt efektini kullandığımız yerler oldukça eğlenceliydi. Özellikle gizli sonda yaptığımız flüt/piyano düeti tüylerimi diken diken etti ve içimdeki fangirlün uyanmasına sebep oldu. <3
 • Canımı sıkan bir başka konu da fandom'ın oyuna karşı sergilediği saldırgan tavırdı. Oyun çıkar çıkmaz oynamayacağını söyleyenler, beş dakika oynadıktan sonra oyunun berbat olduğunu sayfalarca dile getirenler, beklentilerini karşılamadığını söyleyenler, parasını geri isteyenler, Kadokawa'nın oyunu sadece kar amacıyla piyasaya çıkardığını söyleyenler ve oyunu oynadıktan sonra beğenenlerin de zevksiz olduğunu söyleyenler...
 • Öncelikle oyun bir remake değil. Oyun aslında ilk oyunun devamı da değil. Yalnızca Yume Nikki'yi çok seven oyun yapımcılarının oyunun devamı "niteliğinde" yapmış olduğu bir oyun. Beklentilerini karşılamayan insanların oyunu almadan önce bunu akıllarında tutmaları gerekir. Ve oyun üç boyutlu olacak dendi, simülasyon olacak denmedi. Bu da oyunun orijinalliğinin (?) bozulduğunu, berbat olduğunu söyleyenlerin biliyor olması gereken başka bir şey. Evet, oyun teknik açıdan eksik, evet değişen şeyler var ve beklenilenin aksine oyun oldukça kısa. Ama bu ileride gelişmeyeceği yahut yeni içerik gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Sadece çenelerini kapatıp olumsuz fikirlerini kendilerine saklamalarını ve oyunu beğenenleri bu şekilde rahatsız etmemelerini dilerdim.
İçimi bir güzel dökdükten sonra yazımı sonlandırabilirim sanırım. Eğer Yume Nikki'yi daha önce oynadıysanız bunu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Daha önce oynamadıysanız da sizin için farklı bir deneyim olabilir ancak size tavsiyem ilk önce orijinal oyunu oynamanızdır. Eğer oynuyorsanız ve takıldığınız yerler varsa bana sormaktan çekinmeyin lütfen!

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yume Nikki ile ilgili düşüncelerinizi yorum kutusunda görmeyi çok isterim. Bir sonraki gönderimde görüşmek üzere!

2 yorum:

 1. Bunun rpg versiyonunu oynamaya çalışmıştım ve...... o kadar zordu ki o kapılara girince bir daha çıkamadım bile jsjdjd hala bilgisayarda duruyor katiyen oynayamıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha oyunun içinde iyice kaybolmadan bir şeylere erişemiyorsun. Kolay kolay bitmeyen bi oyun. Ama onu Yume Nikki yapan da o zaten. Hangimiz rüyalarımızda istediğimiz gibi dolaşıp istediğimizi elde edebiliyoruz ki zaten?

   Sil

Tasarım: Zuri