2018/03/07

Oyun Tanıtım / Yorum: Togainu No Chi

Başlamadan Önce...
Merhaba merhaba! Nasılsınız millet? Yine bir BL oyun yazısıyla buralardayım. Her ne kadar ilk oynadığım BL oyun olmasa da buradaki ilk oyun yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz: sweet pool Oyun Tanıtımı
Daha önce de yapmıştık fakat bu yazıya tamamen bilgisiz denk gelmiş olan okuyucular için bir BL tanımı yapalım. Yazıya devam etmek istiyorsanız bu kısa ve öz tanımı göz önüne alarak okumaya devam etmenizi öneririm: Urban Dictionary: BL

Tanıtım Videosu


Tanıtım
Togainu no Chi, Nitro+Chiral tarafından 25 Şubat 2005 tarihinde çıkarılmış bir BL visual novel bilgisayar oyunudur. Ayrıca Nitro+Chiral'ın piyasaya sürdüğü ilk BL oyun özelliğini taşımaktadır. Oyunu PC dışında PS2 ve PSP gibi ortamlarda da oynayabilmek mümkün.
Oyunun konusuna sadık kalınarak aynı isimle yapılmış anime, manga ve novel adaptasyonları vardır.
Uyarı: Oyun kan, şiddet ve +18 öğeler içermektedir.


Hikaye
3. Dünya Savaşı sonrası Japonya'da, kaosun kucağında sallanan Tokyo'da sokak dövüşlerine katılarak hayatını sürdüren Akira, bir gün işlemediği bir cinayet suçundan dolayı tutuklanır ve Igura adlı tehlikeli oyuna katılmayı kabul etmediği takdirde idam edilmekle tehdit edilir. Her iki türlü de öleceğini bilen Akira, özgür bırakılma avantajını göz önünde bulundurarak Igura'ya katılmayı kabul eder. Adam öldürmenin serbest olduğu Igura'da Akira'nın hedefi, oyunun en güçlü adamı olarak bilinen Il Re'yi yenmek ve bu şekilde üzerindeki suçtan arınmaktır. Fakat Akira bu dehşet verici dünyanın derinliklerine daldıkça, kendisiyle ilgili bilinmeyen gerçeklerle karşılaşacaktır.

Togainu No Chi Mini Terim Sözlüğü
Third Division: Türkçesiyle "3. Bölünme". TNC evreninde 3. Dünya savaşına verilen isim. Third Division sonrası Japonya doğu ve batı olarak ikiye ayrılır ve iki tarafta da yenileşme girişimlerine başlanır. Fakat çok ağır yıkımlara maruz kalmış bölgeler terk edilmiştir.
CFC & Nikkouren: CFC Japonya'nın doğu bölgesine, Nikkouren ise batı bölgesine verilmiş isimlerdir. CFC, Nikkouren'e göre daha yoksul ve yıkıktır. Aynı zamanda da hikayenin başlangıç yeridir.
Bl@ster: Bir sokak dövüşü oyunu.
Line: Nereden yayıldığı belli olmayan bir uyuşturucu türü. Line'ı kullanan kişinin dayanıklılığı ve gücü üzerinde bariz bir artış görülür. Fakat bedende sağladığı etki kadar verdiği zarar da fazladır. 
Toshima:  Ağır yıkıma maruz kalıp terk edilmiş bölge. Igura burada gerçekleştirilmektedir.
Igura: Rusça kelime anlamı "oyun" olan, Bl@ster'a oranla daha tehlikeli bir dövüş oyunu. Amaç her oyuncuda bulunan isimliklerden beş tanesini (Bu isimliklerin her biri birer iskambil kartını temsil eder.) pokerdeki Royal Flush ya da Full House sıralamasını tutturacak şekilde biriktirip oyunun birincisi olan Il Re'yle dövüşme mertebesine erişmek. Son rakip olan Il Re'yi de yenen oyuncu, bölgedeki uyuşturucu organizasyonunun başına geçmeye ve rahat bir yaşam sürmeye hak kazanacaktır. Igura'nın kurallarını çiğneyen kim olursa "Cellatlar" tarafından öldürülerek oyundan çıkarılır yahut "Arbitro"nun kölesi olmaya hak(?) kazanır.
Kurallar ise basit:
1. Igura'ya katılan kişi katıldığını belli etmek amacıyla kendisine verilen isimliklerden birini üzerinde taşımak zorundadır. (Her oyuncuya rasgele beş isimlik verilir.)
2. Rakibin isimliklerini ele geçirmek için dövüşmek şarttır. (Çalmak yasaktır.)
3. Dövüş sırasında sırtı yere değen yahut ölen oyuncu kaybetmiş sayılır. Kazanan kişi kaybeden kişi üzerinde istediğini yapmakta özgürdür.
4. Ateşli silahlar dışında her türlü silah kullanımı serbesttir.
5. Oyuncu ölene yahut Il Re'yi yenene dek Igura'da kalmaya mahkumdur.


KarakterlerAkira
Hayattan hiçbir beklentisi olmayan bir genç adam. "Lost" adıyla Bl@ster'ın yenilmez dövüşçüsü olarak bilinir. Kimseyi arkadaşı olacak kadar yakın görmez ve herkese eşit derecede soğuk davranır. Arkadaşı Keisuke'yle birlikte bir yetimhanede yaşadığı bilgisi dışında geçmişine dair anıları bir sebepten dolayı bulanıktır. Üzerine atılan cinayet suçundan dolayı Igura'ya katılmak zorunda kalır.Keisuke
Akira'nın çocukluk arkadaşı. Pasif davranışları ve Akira'ya olan bağlılığıyla bir yavru köpeği andırır. Akira için pek bir anlam ifade etmese de Keisuke için Akira çok değerli biridir. Bu nedenden dolayı dövüşle alakası olmamasına rağmen Akira'nın ardından Igura'ya katılır ve ona destek olmaya çalışır.Rin
Igura'da bulunan oyunculardan biri. Bl@ster'da Pesca Corsica isminde ünlü bir çetenin lideri olduğu bilinmekte. Güçlü olduğu bilgisine tezat bir şekilde narin görünüşlüdür ve sevimli bir mizacı vardır. Bir sebepten dolayı Akira aşırı derecede ilgisini çekmektedir.Motomi
Muhbirlik yapan orta yaşlarda bir adam. Igura oyuncusu değildir fakat bilgi toplamak ve incelemek adına Toshima'da bulunmaktadır. Kendini korumak amaçlı yanında silah taşımaktadır.Shiki
Igura oyuncuları tarafından korkulan, güçlü ve acımasız oluşuyla bilinen bir genç adam. Toshima sokaklarında aniden belirerek uyarıda bulunmadan önüne geleni öldürüp ortadan kaybolur. Boynunda Igura oyuncusu olduğuna dair bir ibaresi de yoktur.n
Toshima sokaklarında hayalet misali gezen kimliği belirsiz bir adam. Beyaz teni, altın rengi saçları, renk değiştiren gözleri ve imalı konuşmalarıyla tam bir bilmecedir. Olayların neticeye ulaşmasında büyük rol oynamaktadır.Arbitro
Vischio adlı uyuşturucu örgütünün başıdır. Aynı zamanda da Il Re'nin yanında Igura'yı yönetmektedir. Garip zevkleri olan biridir.
Soldan sağa; Gunji ve Kiriwar


Gunji & Kiriwar
Arbitro'nun emri altında çalışan ve Igura'da düzeni sağlayan elemanlardır. Kural ihlali yapanları buldukları gibi öldürdüklerinden dolayı "Cellatlar" olarak da bilinirler.
Oynanış
Oyun, yaptığınız iki seçimden birine göre değerlendirilip yazılmış sonlardan birine çıktığınız tipik bir visual noveldır. Yaptığınız bazı bariz seçimler oynamak istediğiniz karakterin hikayesine erişmenizde size kolaylık sağlayacaktır. Yine de çok ufak seçim yanlışlıklarının farklı yollara ayrılmasından dolayı bir walkthrough'a bağlı kalmanız tavsiye edilir.


Görseller
Görseller 2006 senesine kadar Nitro+Chiral adı altında çalışmış Kana Tatana, diğer ismiyle Kurahana Chinatsu'ya aittir. Kana Tatana aynı zamanda diğer bir Nitro+Chiral oyunu olan Lamento'nun ve ünlü otome oyunu Uta no☆Prince-sama♪'nın da çizeridir.

Müzik / Seslendirme
Oyunun soundtrack'i Hideki Sakakibara tarafından yapılmıştır. Bu başarılı ve oyuncuyu içine çeken soundtrack'in yanında Watanabe Kazuhiro ve Itou Kanako tarafından söylenmiş açılış ve kapanış şarkıları da bir o kadar güzel.
Seslendirme kadrosunda ise Toriumi Kousuke, Fukuyama Jun, Midorikawa Hikaru ve Taniyama Kishou gibi ünlü isimler bulunmakta.

Sonlar
Oyunda 7'si kötü 12 tane son vardır. Keisuke ve Shiki için üçer son, diğer karakterler için (Motomi, Rin, Arbitro, Gunji ve Kiriwar) birer son ve bir de Gerçek Son (n) bulunmakta.


Kişisel Düşüncelerim (Spoiler'lar beyaz renkle kapatılmıştır.)
 • Doğrusu bu oyun için söyleyecek çok şeyim var fakat okuduğum sonlardan sonra yapacak hiçbir yorumum yokmuş gibi hissediyorum.
 • Oyun hikaye olarak sağlam temeller üzerine kurulu ve oldukça orijinal. Oyunda olup bitenleri anlamaya çalışırken insan kendi içinde soru işaretlerinin içinde kayboluyor, kendini Akira'nın yerine koyuyor, yok yere sıkıntıya giriyor ve oyun içindeki kimseye güvenemiyor. KİMSEYE.
 • İlk oynayışımda kimseye güvenemediğim için nötr seçimler yapmış ve yine de Keisuke'nin sonuna çıkmıştım. Beklediğim bu değildi doğrusu.
 • Açıkçası Akira'yı çok sevdim. Benim gibi olaylara hiçbir tepki göstermeyen, daha doğrusu ilgilenmeyen ve hayatını bu şekilde de gayet iyi idame ettirebilen(!?) ana karakterler görünce tutup sarılasım geliyor. 
 • Genel bağlamda sonlar için bir yorum yapacak olursam hiçbiri beklentilerimi karşılamadı diyebilirim. Oyun tanıtımını okurken bunun bir ölüm kalım savaşı olacağını biliyordum ama her oyun gibi bu oyunda da "herkesin kurtulduğu" bir son görmek istemiştim. Fakat ne yazık ki Nitro+Chiral'ın sözlüğünde böyle bir şey yok. Cidden bile bile neden böyle bir şey beklediysem...
 • Karakterlerin içinde en sempatik bulduğum fakat en güvenmediğim karakter Motomi'ydi. O havalı duruşunun ve her daim sıcakkanlı oluşunun ardında bir art niyet yatıyor olmalıydı. Ama oyunu bitirdikten sonra düşündüm ki en çok Motomi'ye güvenmeliydim belki de.
 • Hikayesine en çok şaşırdığım karakter Rin'di. Gerçekten sürprizlerle dolu biriydi. Gerçi ben daha canavarımsı bir kişilik bekliyordum o açıdan Rin bana biraz sönük geldi ama... 
 • Hikayesini en çok okumayı istediğim karakter n idi. n gerçekten mükemmel biri ama hikayesi bana çok eksik ve düşük geldi. Sanki (spoiler) olması gereken gerçek son bu değilmiş gibiydi. Ya da n karakteri bu hikaye için fazla ağır bir karakterdi ve devamının yapılması gerekiyordu? Bilemiyorum. Böyle güzel bir karakter için daha fazla içerik okumayı bekliyordum.
 • Sonunu en beğenmediğim karakter ise Shiki'ydi. Cidden bu adamın hikayesini yazarken ne kullanıyordunuz... Tamam, hikayeye bir düşman karakter koymak istediniz, bu karakter çok güçlü olmalıydı hatta o kadar güçlü olmalıydı ki duyguları güç tarafından köreltilmiş bir canavara dönüşmeliydi. AMA NEDEN BU KADAR SEKSİ OLMAK ZORUNDAYDI (Sevilesi. Sevilesi demek istemiştim.). İşte bu noktada her şeyi yakıp yıkmak istiyorum. Eğer oynanabilir bir karakter yapıyorsanız bu karakterin bir iyi sonu olmak zorunda çocuklar. Yaptığınız iyi son Shiki'yi cezalandırmaktan başka bir şey değildi ve Shiki'nin acı çektiği bir rotayı hiçbir okuyucuya iyi son olarak yutturamazsınız. Tıpkı diğer karakterler gibi Shiki de bir insan ve her insan gibi onun da duygularının değişebileceğini düşünüyordum. Ve bunu rotasının dallara ayrıldığı ana dek umut etmeye devam etmiştim. Üzülerek söylüyorum ki Shiki bir hayal kırıklığıydı. O iyi sonu hiçbir zaman kabul etmeyeceğim.
 • Bunun yanında Arbitro'yu maskesiz bir şekilde görmeyi istemiştim. Gerçi CG'lerden az çok yüzünün neye benzediği belli oluyordu ama yine de. YİNE DE. Sinir bozucu da olsa Arbitro'yu sevmiştim. Renkli bir karakterdi.
 • Son olarak Gunji ve Kiriwar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi ummuştum fakat ne oyunda ne de mangada bu ikisinin geçmişiyle ilgili kesin bir bilgi var. Gunji ve Kiriwar'ın Arbitro'yla olan çıkar ilişkisinin sebebi ortada yok. Bu denli güçlü iki kişinin Arbitro'yu korumasının altında yatan neden neydi? Bunun üzerinde biraz düşününce Arbitro'nun (spoiler) bu iki genci laboratuvardan kaçırmış olabileceği ihtimaline vardım. Shiki'ye kafa tutabilecek güçte iki kişinin normal olmadığı apaçık ortada zaten. Muhtemelen küçüklüklerinden beri Arbitro'yla birlikte oldukları için ondan ayrılamıyor olmalıydılar. Bunun hakkında bir şeyler okumaktan sıkılmazdım doğrusu.
Shiki'ye yapılan haksızlıktan dolayı daha fazla nefret kusabilirdim ama burada bırakmak istiyorum. Oynarken çok eğlendim ve bir o kadar da sinir krizi geçirdim. Nitro+Chiral'e buradan öpücüklerimi gönderiyor ve bu denli krizlik oyunlarınızın devamını diliyorum. Şaka yaptım ciddiye almayın.

Togainu no Chi'yi oynadıysanız yahut bu yazıdan sonra oynamaya karar verdiyseniz yorumlarınızı aşağıdaki kutucukta görmekten mutluluk duyarım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

2 yorum:

 1. Birkaç saat önce okumama rağmen ancak yorum yapabiliyorum jdsfkjsf
  Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş. Oyunu ve karakterleri çok güzel anlatmışsın. Oyunu bitireli çok olmuş olsa da okuması eğlenceli bir yazıydı. (Ayrıca görünce bayağı sevindim ve gaza geldim sjdfkds)
  Notlarda söylediğin çoğu şeye katılıyorum. Yan karakter sayabileceğimiz Gunji ve Kiriwar (ve belki Arbitro) hakkında keşke daha fazla şey olsaydı. Ama yok.. Kiriwar çok sevdiğim bir karakter olmasa da (bara tipindeki karakterleri sevemiyorum) Özellikle Gunji, ilginç bir karaktere benziyordu. Bayağı ilginç. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Neyse, gevezeliği bırakmalıyım. Zaten söyleyebileceğim çok şeyim yok. Oyunu bitireli uzun zaman olduğundan çoğu önemli detayı unutmuşum bile. Tekrardan ellerine sağlık, iyi akşamlar!
  (*´・v・)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa çok geç gördüm gomen ne x_x
   Kesinlikle ilginç. Bayağı ilginç. Öyle böyle değil. mhmhmhmsfgghds
   Novellarda oyunda bahsedilmeyen şeylerden bahsedildiğini okudum ama yazılmış iki novel var biri oyundaki hikayeyi diğeri de oyundan sonra olanlarla ilgiliymiş. Ve tahmin et? Oyundan sonraki olayları anlatan novelın İngilizcesi yok. :')
   Yorumun için teşekkürler <3

   Sil

Tasarım: Zuri